CEFR Nedir - Eurocentres

CEFR Nedir CEFR Ölçütlerinin Mimarı Eurocentres
CEFR Nedir CEFR 21. y.y. Öğrenme ve Öğretme Tekniklerinin Dünyadaki En İyi Uygulayıcısı Eurocentres

Online Seviye Tespit Sınavı

Dünya Standartlarında Online İngilizce Seviye Tespit Sınavı

CEFR NEDİR?

 

CEFR, Common European Framework of Reference for Languages ifadesinin kısaltmasıdır. Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi anlamına gelir ve dilde yeterlilik seviyesini ölçmek için uluslararası bağlamda tanınmış bir standarttır. 

 

 

CEFR, bir yabancı dili ne kadar iyi konuşup anladığınızı göstermenin en bilinir ve kabul edilir yöntemidir. Avrupa Konseyi tarafından 2001 yılında yayınlanan CEFR, dil öğrenenlerin konuşma, okuma, dinleme ve yazma becerilerini altı referans seviyesinde tanımlayan bir çerçevedir. Şimdi bu altı refereans seviyesini hep birlikte görelim:

 

 

Temel Kullanıcı: 

    A1 Breakthrough

    A2 Waystage

Bağımsız Kullanıcı:

    B1 Threshold

    B2 Vantage

Yetkin Kullanıcı:

    C1 Effective Operational Proficiency

    C2 Mastery  

         

CEFR, bu ortak referans düzeyleriyle eğitimcilerin hedef ve amaçlarını daha iyi anlamaları ve iletmelerini sağlamak amacıyla tanımların, kategorilerin ve örneklerin bulunduğu tarif şemalarını da ortaya koyar. Söz konusu şemalarda verilen örnekler “tanımlayıcı” olarak adlandırılır ve bu örnekler A1’den C2’ye kadar tüm seviyeler için ortaya konan bir dizi “Yapabilir” ölçütüdür.

 

Bu ölçütler ayrıca dil öğrencilerinin gelişimini de ortaya koyan birer araçtır. Birçok test sağlayıcısı, ders kitabı yazarı ve müfredat tasarımcısı artık CEFR’ı baz alarak ürün ortaya koyduklarını ileri sürmektedir.

 

 

Aşağıdaki tabloda tüm diller için geçerli kazanım tablosuna ulaşabilirsiniz.

 

SEVİYE

CEFR İLE ULAŞILACAK HEDEFLER

A1

Basit günlük yaşam ifadelerini konuşup yazabilir. Kendini tanıtabilir. Nesne ve kişilerle ilgili basit bilgiler verebilir. Kısa metinler, hikâyeler okuyup anlayabilir. Dilin ana mantığı başlangıç seviyesinde verilir. Ulaşılan en önemli nokta aslında dili tanımaktır.

A2

Kişi kendini, sevdiği yerleri, hobilerini, ailesini, işini, günlük ihtiyaçlarını ve işlerini şimdiki ve geçmiş zaman kullanarak konuşabilir, yazabilir.

B1

Bu seviyenin tamamlanmasıyla birlikte temel dil bilgisini kullanabilir, konuşabilir, yazabilir, konuşulanı anlayabilir.

B2

Genel dil bilgisine hâkim hale gelinir. Bağımsız olarak kendini geniş kapsamda ifade edebilir. Akademik çalışmaya geçiş yapabilir.

C1

Çok rahat konuşabilir. Dil yapısına hâkimdir. Dil eğitimi alanında seçim yapabilir. Akademik eğitim, iş eğitimi gibi alanlara yönelik çalışmalar yapabilir.

C2

Dile tamamen hâkimdir. Anadili gibi konuşabilir, yazabilir. Akademik, politik, iş alanlarında rahatça konuşabilir, yazabilir, anlayabilir.

 

 Eurocentres ve CEFR                                                                         

CEFR Ölçütlerinin mimarlarından biri de Eurocentres kurumlarıdır. Avrupa’nın en iyi dil organizasyonu ödülüne de layık görülmüş olan Eurocentres eğitiminin temel anlayışını bu ölçütler üzerine kurmuş ve CEFR sisteminin Dünya’da tanınır olmasına, bu denli önem kazanmasına da öncülük etmiştir.

 

CEFR SİSTEMİNİ KİM KULLANIR?

 

CEFR, Avrupa’da hem devlet okulu hem de özel dil okulları tarafından dil öğretimi konusunda kapsamlı olarak kullanılmaktadır. Birçok ülkede yabancı dil öğretiminde kullanılan önceki seviye belirleme sistemlerinin yerini almıştır. 

 

 

CEFR, Avrupa’da özellikle de akademik ortamda yabancı bir dildeki yeterliliğinizi tanımlamak için gittikçe daha da çok standartlaşmakta olan bir yöntemdir. Eğer gideceğiniz dil okulu, uluslararası dil seviyelerini desteklemiyor ve kendi sistemine göre ilerliyorsa programın sonunda alacağınız sertifika, başvuracağınız okullarda yada şirketlerde geçerli olmayabilir. Dil seviyenizi uluslararası bir alanda belirleyecek bir sınava girmeyi düşünüyorsanız, kur sonunda bitirmiş olduğunuz seviye sizin için yanıltıcı olabilir. Tüm bunların yanı sıra sertifikanızın uluslararası geçerliliği olmadığı sürece dil okulunda geçirdiğiniz haftalar bir zaman kaybı olmaktan öteye geçmez. Bu yüzden seçeceğiniz dil okulunun uluslararası standartlarda eğitim veriyor olması oldukça önemlidir.

 

 

Eurocentres Bakırköy yerleşkesi CEFR standartlarına birebir uygunluk göstermesi bakımından ve direkt olarak oyun kurucular arasında yer almasından ötürü dil öğrenimi anlamında korkusuzca tercih edilebilecek kurumların başında yer almaktadır. Ulusal ve uluslar arası sınavlara hazırlık ve IELTS ‘in resmi uygulayıcılarından olması ile birlikte CEFR sistemini hayata geçirmekteki başarısı bir araya gelince öğrencilerine büyük bir avantaj sağlamaktadır.

 

CERF, IELTS, TOEFL, PTE ve YDS gibi sınavlarla birebir eş değerlik göstermektedir. Bu da eğitim alacağınız kurumun CEFR standartlarına uygun olma zorunluluğunu iyice pekiştirir. Dilerseniz şimdi bu eş değerlik tablolarına bir göz atalım:

 

 

 

Avrupa Ortak Dil Çerçevesi Seviyeleri CEFR

TOEFL PUANI

A1

0-45

A2

45-54

B1

55-89

B2

90-114

C1

115-119

C2

120

 

Avrupa Ortak Dil Çerçevesi Seviyeleri CEFR

PTE PUANI

A1

10-37

A2

38-54

B1

55-74

B2

75-86

C1

87-89

C2

90

 

 

Avrupa Ortak Dil Çerçevesi Seviyeleri CEFR

YDS Puanı

A1

30

A2

45

B1

60

B2

75

C1

95

C2

100

 

 

Avrupa Ortak Dil Çerçevesi Seviyeleri CEFR

IELTS Puanı

A1

1-2

A2

3-3.5

B1

4-4.5

B2

5-6.5

C1

7-7.5

C2

8-9

 

Dünya standartlarını oluşturan bir marka ile yola çıkmak sizin de hakkınız. Vakit kaybetmeden Eurocentres Bakırköy yerleşkesi ile iletişime geçin ve dil öğrenimini hayal olmaktan gerçeğe çevirin.

 

İndirimler ve Fırsatları Kaçırma

Alanında Uzman Eğitmenler Avrupa’nın En İyi Dil Okulunda Sizi Bekliyor.

İndirimler sınırlı sayıda öğrenci için geçerlidir.